Nové zprávy

UPDATED ESAB WELD PRODUCTIVITY ANALYSER TOOL ENABLES FAST REPORT GENERATION AND EDITING

21, Květen, 2020

ESAB Welding & Cutting Products has updated its Quick Weld Productivity Analyser (QWPA), an easy-to-use calculator for total weld cost analysis, so users can generate a PDF report. The PDF includes a QR Code users can scan with their mobile phone that takes them back to their original calculation and input variables; users can then adjust the variables to create alternative calculations and generate a new PDF report.

Čtěte dále


OK GOLDROX - ESAB’S NEW HIGH-QUALITY, ALL-POSITION RUTILE ELECTRODE

14, Květen, 2020

Once again, ESAB Welding & Cutting Products reinvents welding with a new rutile electrode with proven great welding performance and smart packaging design fit for purpose.

Čtěte dále


To Our Valued Customers

24, Březen, 2020

As we address the unique and evolving challenges posed by COVID-19, we’d like to reinforce our commitment to you and share an update on how ESAB is responding.

Čtěte dále


SVAŘOVACÍ KUKLA SAVAGE A40 NABÍZÍ ROVNOVÁHU MEZI UŽITNÝMI VLASTNOSTMI, FUNKCEMI A CENOU

12, Březen, 2020

Společnost ESAB právě uvedla na trh novou samostmívací svařovací kuklu SAVAGE A40. SAVAGE A40 (doslova Divoch) je inspirován radikální kuklou SENTINEL™ A50 a příležitostní i profesionální svářeči ocení její ideální funkčnost za atraktivní cenu.

Čtěte dále


MÉNĚ ZNAMENÁ VÍCE – PLNÝ DRÁT OK ARISTOROD® 38 ZN REDUKUJE U SVAŘOVÁNÍ POZINKOVANÝCH OCELÍ ROZSTŘIK A PÓROVITOST A ZVYŠUJE PRODUKTIVITU

28, Únor, 2020

Společnost ESAB uvedla na trh plný drát OK AristoRod® 38 Zn se speciálně legovaným složením, díky němuž se u pozinkovaných ocelí minimalizuje pórovitost a rozstřik. Ve výsledku to značně redukuje nebo eliminuje zmetky a přepracování a přináší optimální výsledky při svařování dílů z pozinkovaných ocelí používaných v dopravě, bílém zboží, zemědělských nádržích a žlabech, systémech vzduchotechniky a ve stavebnictví (střechy, fasády, brány, ploty, schodiště, lávky).

Čtěte dále


x

x

Loading..